درباره ROS 
سیستم‌عامل ربات (ROS) یک چارچوب انعطاف‌پذیر برای برنامه‌نویسی ربات است. رآس مجموعه‌ای از ابزارها، کتابخانه‌ها و قراردادهایی‌هایی است که هدف آن ساده‌سازی برنامه-ریزی برای انواع پلتفرم‌های رباتیک است.
تاریخچه ROS
ROS برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ در آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد پایه‌ریزی شده‌است. فعالیت های تیم ROS  از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۱۰۳ زیرنظر Google و تحت حمایت Willow Garage بوده، و پس از آن نیز تا کنون توسط موسسه رباتیک نسخه باز گوگل (OSRF) پشتیبانی می‌شود.  
چرا باید ROS را یاد بگیریم؟
 ایجاد یک نرم‌افزار کاملاً جامع برای ربات ،کار بسیار سختی است، زیرا رفتار یک ربات، در مواجهه با یک وظیفه محوله یا قرار گرفتن در یک محیط، بسیار با انسان متفاوت است. مسائلی که انجام آن‌ها برای انسان‌ها ممکن است کم‌اهمیت باشد، برای یک ربات شرایط پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد. لذا برخورد با این تفاوت‌ها بسیار سخت است به‌طوری‌که هیچ شخص، آزمایشگاه یا موسسه‌ای نمی‌تواند امیدوار باشد که این کار را به‌تنهایی انجام دهد.
درنتیجه، ROS زمینه‌ای را فراهم کرده تا توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای رباتیک با یکدگر همکاری کند. به‌عنوان‌مثال، یک آزمایشگاه ممکن است درزمینهٔ نقشه‌برداری محیط‌های داخلی تخصص داشته باشد و می‌تواند سیستم طبقه‌بندی جهانی را برای تولید نقشه‌ها به کار گیرد. گروه دیگری ممکن است در استفاده از نقشه‌ها برای حرکت تخصص داشته باشد، و درعین‌حال گروهی دیگر ممکن است دارای یک رویکرد بینایی کامپیوتری باشد که به‌خوبی برای شناخت اشیاء کوچک پیچیده کار می‌کند. ROS به‌طور خاص برای گروه‌هایی مانند این‌ها طراحی‌شده است تا با یکدیگر همکاری کنند.
* برگرفته از سایت رسمی رآس.